1
Czym jest wodór?

Wodór postrzegany jest jako nowoczesne paliwo przyszłości.

 

Aktualnie prowadzonych jest sporo programów badawczych i pilotowych wdrożeń mających na celu przetestowanie technologii oraz określenie możliwości szerszego zastosowania wodoru jako paliwa. Czy przy obecnym poziomie wiedzy i infrastruktury jest to możliwe w stosunkowo krótkim czasie.

Szacunkowe zużycie wodoru w sektorze chemicznym i naftowym w Polsce

 

Roczne zużycie wodoru w mld Nm3

7,4

Archiwum

25.11.2020
Zapraszamy na webinarium nt. Gwarancji Pochodzenia wodoru

Klaster Technologii Wodorowych we współpracy z Hydrogen Europe organizuje webinarium nt. Gwarancji Pochodzenia wodoru (*Guarantees of Origin for Hydrogen - A crucial element for the market and stronger cooperation between associations).


Guarantees of Origin (GO) to przejrzysty i wiarygodny system, który informuje klientów o jakości wodoru w odniesieniu do pochodzenia i intensywności emisji dwutlenku węgla. System GO daje użytkownikom końcowym wolność wyboru intensywności emisji dwutlenku węgla i/lub składników odnawialnych w używanym przez nich paliwie wodorowym. 


Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy interesują się przyszłością rynku paliw, ekologicznymi źródłami energii, niezależnością energetyczna oraz legislacją w tym zakresie.


Już 11 grudnia o godzinie 12:00 dzięki wiedzy i doświadczeniu ekspertów branżowych, działających przy Komisji Europejskiej, dowiedzą się Państwo jak Europa zamierza kontrolować i certyfikować źródła pochodzenia wodoru.

Podczas webinarium prelegenci odpowiedzą m.in. na takie pytania:

  • Jak Polska odniesie się i odnajdzie w nowej rzeczywistości wodorowej?
  • Jak wygląda postęp prac nad legislacją w Europie?
  • Jak jest sytuacja Polskiej legislacji w tym zakresie?
  • Jak przygotować się do tych zmian na rynku?

 

Moderatorami dyskusji będą:

  • Marek Foltynowicz
  • Tomasz Pelc


Prelegenci:

  • Alexandru Floristean - Hydrogen Europe
  • Michał Sznycer - Kancelaria MGS LAW (TBC)


Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa i dyskusji.


Rejestracja - KLIKNIJ.

24.11.2020
Kolejny krok naprzód w praktycznym wdrażaniu zielonego wodoru na kolei w pasażerskim ruchu regionalnym

Siemens Mobility i Deutsche Bahn rozpoczęły prace nad pociągami napędzanymi na wodór na bazie Mireo. Zasięg 600 km, prędkość 160 km/h.


Firma wspólnie z Deutsche Bahn opracuje nową stację napełniania wodorem, która może w tym samym czasie tankować pociąg wodorowy i spalinowy. Tankowanie wodorowe - max 15 minut.


Wodór będzie produkowany lokalnie w Tybindze z wykorzystaniem zielonej energii elektrycznej, a Deutsche Bahn przystosuje jeden ze swoich zakładów do obsługi całego procesu.


W 2024 rozpoczną się roczne jazdy w rejonie Badenii-Wirtembergii, gdzie pociąg wodorowy zastąpi spalinowy, co pozwoli zaoszczędzić ok 330 ton CO2.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ARTYKUŁEM.

 

29.10.2020
Dialog dla klimatu

Konsekwencje zmian klimatycznych nie pozwalają na przerwę - dlatego uczestnicy Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza spotykają się aby rozmawiać m.in. o tym, jak powstrzymać katastrofę klimatyczną i zachować ziemię dla przyszłych pokoleń? Co mogą zrobić firmy, samorządy i zwykli mieszkańcy? Wreszcie, jak osiągnąć zeroemisyjną gospodarkę? Inauguracja wydarzenia już w środę (4 listopada) 2020 roku w formule online.


Podczas Forum podpisana zostanie Deklaracja międzysektorowej współpracy. Sygnatariuszami będą między innymi Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Kamil Wyszkowski z UN Global Compact.


O tym, że zmiany klimatyczne są sprawą nas wszystkich, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Aby ocalić naszą planetę konieczne są zdecydowane działania i zaangażowanie partnerów ze wszystkich sektorów. Chodzi o jednostki sektora publicznego i pozarządowego, ale też gospodarczego. Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza jest jednym z kroków podjętych w walce o lepsze zielone jutro. 


Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję posłuchać debat zaproszonych ekspertów z całego kraju oraz z innych państw Unii Europejskiej. Formuła spotkania umożliwi również zadawanie pytań ekspertom. Przewidziane są także warsztaty o tym, jak osiągnąć społeczny konsensus, odejść od hiperkonsumpcji czy jak zapewnić samorządom tarczę ochronną związaną z kosztami ekologicznej transformacji. Jednym z uczestników debaty "W kierunku zrównoważonej przyszłości" będzie: Sławomir Halbryt - Prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej, Prezes Zarządu Sescom S.A. 


Zgłoszenia można przesyłać drogą elektroniczną na adres strategia2030@pomorskie.eu. Należy podać imię, nazwisko, reprezentowaną instytucję oraz adres do korespondencji.


W załączeniu deklaracja współpracy klimatycznej przygotowana przez dr Radomira Matczaka oraz aktualny program Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza.

 

Deklaracja współpracy klimatycznej — POBIERZ

Program PFSK — POBIERZ

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

58 305 23 25

kontakt@klasterwodorowy.pl