1
Czym jest wodór?

Wodór postrzegany jest jako nowoczesne paliwo przyszłości.

 

Aktualnie prowadzonych jest sporo programów badawczych i pilotowych wdrożeń mających na celu przetestowanie technologii oraz określenie możliwości szerszego zastosowania wodoru jako paliwa. Czy przy obecnym poziomie wiedzy i infrastruktury jest to możliwe w stosunkowo krótkim czasie.

Szacunkowe zużycie wodoru w sektorze chemicznym i naftowym w Polsce

 

Roczne zużycie wodoru w mld Nm3

7,4

Archiwum

15.05.2020
Opracowanie taniego źródła paliwa nowej generacji – zatankujemy wodorem

W Stanach Zjednoczonych zostało opracowane urządzenie, dzięki któremu można automatycznie wyprodukować wodór. Naukowcy z USA „reklamują” wynalazek jako „źródło wiecznej energii”. Uczeni zainspirowali się funkcjonowaniem liścia, który pod wpływem słońca przemienia dwutlenek węgła w tlen.

 

Grupa naukowców z uniwersytetu Rice w Teksasie opracowała prototyp „sztucznego liścia”, który łączy elektrody katalityczne oraz ogniwa słoneczne z perowskitów do wytwarzania elektryczności. W  katalizatorze, do którego płynie prąd, woda rozbija się na wodór i tlen.  Pomysłodawcy zaznaczają, że efektywność przetwarzania energii słonecznej na wodór, w kwestii danego rozwiązania zdobywa imponujący wynik 6,7%.

 

Innowacyjnością tego rodzaju katalizatora jest integrowanie warstwy perowskitu z elektrodą w jeden moduł. Dzięki takiemu wynalazkowi będziemy mogli produkować wodór bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Urządzenie działa na zasadzie włożenia modułu do wody w zasięgu promieni słonecznych. Zdaniem naukowców, taki generator paliwa o prostej budowie jest samowystarczalny i łatwo go zastosować do produkcji na masową skalę.

 

Jak tłumaczy jeden z naukowców, w procesie prac badawczych udało się zastąpić drogie elementy ogniw perowskitowych. Na przykład platyna została zamieniona na węgiel, co minimalizuje koszty wdrożenia danej technologii do komercyjnej produkcji. Natomiast głównym składnikiem „sztucznego liścia” nie jest perwoskit, a ochraniający go polimer, z którego robi się powłokę modułu. Takie tworzywo utrzymuje aktywność urządzenia pod wodą.

 

Prezentowane rozwiązanie daje szansę na znalezienie sposobu wykorzystania wodoru jako paliwa w transporcie morskim. Pozwoli to na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ statki zużywają dużą ilość ciężkiego oleju napędowego i są odpowiedzialne za wysokie emisje trujących gazów.

 

Źródło: Dziennik.pl

 

 

12.05.2020
PGNiG uruchamia nowy program wodorowy

Zaczęły się prace nad projektami wykorzystania wodoru w energetyce i branży motoryzacyjnej. Spółka podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę stacji badawczej do tankowania wodoru. Na nowy kompleksowy projekt PGNiG pod tytułem „Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości (Hydrogen – Clean Fuel for the Future)” składają się inne projekty - od produkcji „zielonego wodoru” do zastosowania go w energetyce przemysłowej.

 

Jak podkreślił Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG, firma zaczyna program, który pozwoli na etapową dywersyfikację działalności spółki.  Dodał również, że dzięki realizacji zaplanowanych projektów wodorowych PGNiG zaangażuje się w rozwój rynku paliw alternatywnych, w następstwie tego przyczyni się do wypełnienia przez Polskę celów polityki klimatycznej UE. Zgodnie z zapowiedzią, PGNiG planuje wydać ponad 31 mln zł na prace badawcze, które potrwają w ciągu najbliższych czterech lat.

 

Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. rozwoju. powiedział, że pierwszym etapem eksploatacji stacji będzie dla firmy eksperymentem, połączonym z pracami badawczymi. Dodatkowo spółka przystąpiła do badania, które umożliwia magazynowanie i transportowanie wodoru poprzez wykorzystanie sieci gazu ziemnego. W jednym z oddziałów firmy, w Odolanowie, pojawi się instalacja, która w ramach projektu InGrid – Power to Gas w 2022 roku ma rozpocząć się wytwarzanie „zielonego wodoru”. W zakresie danego projektu PGNiG chce użyć energię elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

 

Wówczas Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG planuje rozbudować swoją działalność analityczną, żeby zostać jednym z niewielu w Europie i pierwszym w Polsce laboratorium do badania czystości wodoru.

Nowy program wodorowy to pierwszy z przykładów zwrotu PGNiG w kierunku zielonej energii. W ciągu 2-3 najbliższych lat chcemy stworzyć spójny łańcuch kompetencji wodorowych, który pozwoli na dalszy rozwój w tym obszarze – powiedział Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

 

Źródło: PGNiG

 

11.05.2020
Trwają prace nad samolotem na wodór

 

Czekamy na pierwsze samoloty zasilane ogniwami paliwowymi. Zgodnie z zapowiedzią Johannes Hartmann z DLR Institute of System Architectures in Aviation, już w 2040 roku mają pojawić się samoloty o napędzie wodorowym, dzięki czemu będziemy mogli zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. Niemieckie centrum lotnictwa chce przygotować taki napęd dla samolotów, które wykonują loty na odległość ok. 2 tys. km. Samolot o napędzie wodorowym mógłby być alternatywą dla najbardziej znanych modeli: Airbusa A320 i Boeinga 737.Inżynierowie próbują ulepszyć efektywność turbin, przede wszystkim z powodu wymaganej mocy przy starcie.


Podczas startu i wznoszenia samolot wymaga znacznie większego ciągu. Mogłyby go zatem zasilać dwie turbiny gazowe, ale musiałyby być przystosowane do pracy z wodorem.


Rozważany jest też rozwój napędu turbośmigłowego,  gdzie turbina gazowa na wodór napędza śmigło.
Samoloty te latałyby nieco wolniej, bo z prędkością około 800 kilometrów na godzinę, lecz zużycie paliwa znacznie by spadło.

 

Źródło: BiznesAlert.pl

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Aleja Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

 

58 305 23 25

kontakt@klasterwodorowy.pl