Forum H2POLAND: Wodór tu i teraz

Wydaje się, że etap, w którym o wodorze mówiliśmy jako o przyszłościowym nośniku energii, mamy już za sobą. Teraz przyszedł czas na działania realne i widoczne dla każdego, co potwierdzają inicjatywy podejmowane przez najważniejsze światowe instytucje oraz rządy poszczególnych państw. W maju, podczas II Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND w Poznaniu eksperci zaprezentują, w jakim miejscu jest dziś wodorowa rewolucja na świecie, w UE i w Polsce.

 

Niespokojne czasy pandemicznych zawirowań, wojna na wschodzie Europy, która wywróciła do góry nogami tradycyjne rynki energii czy ogólnoświatowa walka z inflacja – takie i inne zjawiska tylko potęgują oczekiwania, iż wodór szybko stanie się tak powszechnym paliwem, jak te dzisiejsze, konwencjonalne. Są to oczekiwania bardzo realne, bowiem świat chce postawić na wodór już nie tylko z powodów ekologicznych czy dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dziś chodzi także o zapewnienie energetycznego bezpieczeństwa każdemu z nas, a światowi liderzy właśnie w wodorze widzą taką rolę. „It is bloody ambitious” - powiedział Frans Timmermans o wodorowej rewolucji i z pewnością ma rację, jednak - mimo że to zadanie bardzo trudne - z pewnością jest możliwe do zrealizowania.

 

W dniach 16-17 maja 2023 r. Poznań stanie się centralnym punktem dyskusji na temat transformacji energetycznej z wykorzystaniem wodoru. To tu, w Poznań Congress Center, podczas Forum H2POLAND zaprezentowane zostaną kluczowe dla dalszych zmian gospodarczych i społecznych rozwiązania, na które Europa i świat postawią w najbliższym czasie. Forum H2POLAND to projekt skierowany do przedstawicieli administracji rządowej i samorządu, przedsiębiorców, środowiska nauki, biznesu i mediów, a więc wszystkich tych, którym zależy na wdrażaniu przyjaznych środowisku technologii. Unikalność Forum polega również na tym, iż wydarzenie to łączy część konferencyjną z ekspozycją targową. Dzięki temu zyskać można wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną.

 

Podczas ubiegłorocznego Forum niemal 100 ekspertów z kraju i ze świata oraz ponad półtora tysiąca gości rozmawiało o transformacji z wykorzystaniem wodoru. Także w tym roku podjęte zostaną takie tematy, jak optymalne wykorzystanie potencjału wodoru, finansowanie gospodarki wodorowej, równoważenie interesów operatorów infrastruktury i jej użytkowników, magazynowanie i wychwytywanie dwutlenku węgla, certyfikacja i świadectwa pochodzenia H2, elektrolizerów, magazynów i ogniw paliwowych czy kwestie związane z bezpieczeństwem wykorzystania wodoru w transporcie, ciepłownictwie i energetyce. Sporo miejsca podczas H2POLAND zajmą dyskusje związane z prawem i legislacją, m.in. z obecnością wodoru w strategiach dekarbonizacyjnych państw i poszczególnych gałęzi gospodarki i biznesu, a także w szerokim ujęciu takich ambitnych planów, jak Europejski Zielony Ład, RePowerEU czy Fit for 55. Dzięki temu zarówno wystawa, jak i część konferencyjna Forum H2POLAND pozwolą określić faktyczne miejsce naszego kraju wśród państw wdrażających technologie wodorowe.

 

- Forum H2POLAND, organizowane przez Grupę MTP, to przede wszystkim popularyzacja wdrażania technologii wodorowych w Europie – szczególnie jej środkowej i wschodniej części - oraz oczywiście w Polsce.  Wydarzenie to doskonale wpisuje się w aktualną strategię Komisji Europejskiej, która wodór traktuje jako kluczowe narzędzie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dziś widzimy jednak, że dochodzi do tego także kwestia dążenia do niezależności energetycznej, a co za tym idzie powszechnego bezpieczeństwa dla każdego z nas. I tu widzimy niebagatelną rolę wodoru – tłumaczy Joanna Kucharska, Dyrektor Grupy Produktów w Grupie MTP. - H2 POLAND to także idealne miejsce do zaprezentowania najnowszych rozwiązań liderów branży w zakresie rozwoju niskoemisyjnej przyszłości wodoru. Zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty, którym bliska jest idea popularyzacji nowoczesnej i neutralnej dla klimatu gospodarki – dodaje Joanna Kucharska.

 

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND odbędzie się w dniach 16-17 maja 2023 r. w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Więcej informacji na www.h2poland.com.pl.

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl