Forklift trucks
Primary and backup power
Pod egidą Klastra będą prowadzone i wdrażane projekty badawczo – rozwojowe oraz wspólne inwestycje. Członkowie Klastra będą współpracować ze sobą, m. in. na polu wymiany informacji, budowy wspólnych powiązań gospodarczych, usług i technologii. Zakładana jest szeroka kooperacja z krajowymi i zagranicznymi organizacjami i sieciami klastrowymi, a także prowadzenie działań edukacyjnych i promocyjnych.
Misją Klastra, który zainaugurował swą działalność w sierpniu 2017 r. jest inicjowanie działań na rzecz zwiększenia znaczenia technologii wodorowych, poprzez wspieranie członków Klastra i podmiotów współpracujących w rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rzecz efektywności energetycznej i gospodarki niskoemisyjnej.
W klastrze będą funkcjonować Centrum Badawczo-Rozwojowe i Platforma Transferu Technologii, które wspomogą prace firm nad projektami technologicznymi, a na późniejszym etapie testowanie i weryfikowanie rozwiązań.
Podejmowanie działań związanych z budową potencjału Klastra pozwalającego na uzyskanie statusu wiodącego w obszarze gospodarki związanej z zastosowaniem technologii wodorowych, w tym ekoinnowacji i rozwoju efektywności energetycznej oraz zarządzania efektywnością energetyczną, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii wodorowych.
Promocja i wdrożenie rozwiązań krajowych w zakresie technologii wodorowych m.in. w postaci badań i wdrożeń w ramach Narodowego Programu Technologii Wodorowych.
Utworzenie wielopłaszczyznowej platformy współpracy sprzyjającej efektywnemu połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych w jego ramach podmiotów na rzecz promocji i rozwoju technologii wodorowych.
Propagowanie, wspieranie i rozwój badań i produktów oraz usług na rzecz zastosowania technologii wodorowych w gospodarce krajowej w celu znaczącego podniesienia poziomu technologicznego gospodarki polskiej w Unii Europejskiej i poza Unią Europejską.
Forklift trucks
Primary and backup power
Cars
Trams
Buses
Trains
Computers
Printes
Laptops
Phones
Residential
Industrial
Commercial
Archiwum
17 i 18 maja w Poznaniu odbędzie się I Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - najważniejsze wydarzenie wodorowe w Polsce. 2 dni pełne ciekawych wystąpień oraz spotkań z ekspertami, przedstawicielami świata nauki, samorządów oraz entuzjastami tematyki wodorowej, odnawialnych źródeł energii i zielonej gospodarki, która staje się istotną częścią publicznej debaty w Polsce, Europie i na świecie.
Wśród Panelistów nie zabraknie przedstawicieli Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza i Klastra Technologii Wodorowych:
Na stoisko Klastra Technologii Wodorowych (pawilon 15, poziom 1) zapraszamy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz firmami członkowskimi:
Rejestracja oraz program wydarzenia:
https://klasterwodorowy.pl/klaster-technologii-wodorowych-i-miedzynarodowe-targi-poznanskie-razem-na-drodze-do-energii-przyszlosci,190,pl
Katalog wystawców:
https://katalog.grupamtp.pl/pl/?ec=TN92201&_ga=2.81755671.1252519819.1652338559-1796002926.1652338559&_gac=1.124854776.1652338559.CjwKCAjwve2TBhByEiwAaktM1HT06Vv3AGq8rCGmF1nsMBBct3w3bBJIfh8ySZVkZLaB6rJXsqS95RoCadQQAvD_BwE
Do zobaczenia w Poznaniu!
29 kwietnia w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyły się warsztaty na temat rozwoju dolin wodorowych w Polsce i Europie. W spotkaniu uczestniczyli: Dyrektor Wykonawczy Partnerstwa Clean Hydrogen Joint Undertaking, Bart Biebuyck oraz Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.
"Dzisiejsze wydarzenie stanowi jasny dowód na postępującą transformację energetyczną w naszym kraju i świadczy o ogromnym zainteresowaniu technologiami wodorowymi oraz budowaniu całych ekosystemów technologii wodorowych, jakimi są doliny wodorowe" – powiedział podczas spotkania wiceminister Ireneusz Zyska.
Podczas warsztatu przedstawione zostały założenia trzech spośród rozwijanych w Polsce inicjatyw: Pomorskiej, Podkarpackiej i Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, które otrzymały konstruktywny feedback od zaproszonych ekspertów. Spotkanie było również okazją do rozmów nt. fundamentów infrastruktury wodorowej na terenie całej Polski i dalej w Unii Europejskiej, popytu i podaży na wodór, jak i rozwoju nauki w tym obszarze.
Pomorską Dolinę Wodorową prezentowali: Piotr Maksyś, Dyrektor Klastra Technologii Wodorowych, Ewa Mazur, Manager ds. Energii i Klimatu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza oraz Anna Kwaśnik, Dyrektor Operacyjny RIGP.
Dziękujemy organizatorom, gościom zza granicy i przedstawicielom innych dolin za wymianę doświadczeń i bardzo wartościowy warsztat!
Trwa Europejski Kongres Gospodarczy - wydarzenie, które jak co roku skupia znakomitych gości z całego świata: unijni komisarze, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy oraz decydenci.
Kongres to również okazja do spotkań na szczycie oraz dyskusji dotyczących europejskiej gospodarki. Łącznie ma odbyć się ponad 150 paneli dyskusyjnych.
Debata o perspektywach polskiej gospodarki wodorowej była niewątpliwie ważną częścią wydarzenia.
Wodór ogłoszony - niejako awansem - paliwem przyszłości pozostaje niezwykle obiecującym rozwiązaniem dla sektora energii wystawionego na presję kryzysu surowcowego. Wciąż jednak deklaracje i plany przeważają nad wprowadzonymi rozwiązaniami.
Na pytania dotyczące przyszłości polskiego wodoru odpowiadali uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego:
Retransmisję debaty można obejrzeć tutaj:
https://www.eecpoland.eu/2022/pl/panel/4929.html
Pełna agenda:
https://www.eecpoland.eu/2022/pl/sesje/