Międzynarodowa Polska Konferencja Energii Wodorowej i Technologii (PCHET) odbyła się 1 października 2019 roku w Pomorskim Parku Technologicznym w Gdyni. Została zorganizowana po raz drugi przez Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych wraz z partnerami. Zgromadziła prawie 300 uczestników reprezentujących obszary gospodarcze, naukowe i badawcze oraz administrację samorządową.
Podczas konferencji zaprezentowano spektrum zagadnień związanych z wykorzystaniem technologii wodorowych w transporcie i energetyce. Omówiono obszary legislacyjne, możliwości finansowania oraz przedstawiono modele biznesowe wykorzystujące wodór jako nośnik energii.
Kulminacyjnym punktem konferencji była zapowiedź powołania do życia inicjatywy "Pomorska Dolina Wodorowa".
Sygnatariuszami deklaracji zostali:
Celem Pomorskiej Doliny Wodorowej jest stworzenie warunków do pełnego wdrożenia na Pomorzu transportu opartego na "zielonym" wodorze, czyli wodorze pozyskiwanym z odnawialnych źródeł energii. Flagowy projekt w ramach tej inicjatywy, uzbrojony w zestaw wymiernych rezultatów, nosi nazwę, "Hy-way to Hel". Jest on ukierunkowany na organizację tras transportu kolejowego i morskiego w oparciu o statki i pociągi napędzane wodorem.
2 000 ton "zielonego" wodoru rocznie dla transportu publicznego jest jego głównym celem. Program Pomorskiej Doliny Wodoru jest w pełni kompatybilny z Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza.
Realizacja tej inicjatywy, wpłynie również na szereg innych obszarów, w tym na prace badawczo-rozwojowe poprzez zaangażowanie polskich uczelni, w tym potencjału Politechniki Gdańskiej z perspektywą stworzenia nowego zawodu technika i inżyniera o kompetencjach niezbędnych do budowy i eksploatacji instalacji wodorowych.
„Technologie wodorowe wykazują dojrzałość technologiczną. Są one znane od lat i stosowane w polskim przemyśle. Polska jest 5-tym producentem wodoru w UE. Jest to technologia sprawdzona i bezpieczna. Istotna dla powodzenia projektu "Hy-way to Hel" będzie również szeroka promocja tego typu technologii w społeczeństwie i przekonanie ludzi, że wodór, to czysty i bezpieczny nośnik energii” - powiedział Marek Foltynowicz, ekspert ds. wodoru w Grupie Lotos.