Na ostatnim spotkaniu Klastra przyjÄ™liÅ›my dwie nowe firmy do naszego Klastra. JesteÅ›my bardzo dumni i pokazuje to sens naszych dziaÅ‚aÅ„, kiedy zgÅ‚aszajÄ… chęć wspóÅ‚pracy z Nami tak znane i innowacyjne firmy jak Energa SA oraz Worthington Industries z siedzibÄ… w SÅ‚upsku.
Na pewno przedsiÄ™biorstwa te wniosÄ… dużo do naszej konferencji oraz networkingu przy okazji tego wydarzenia. Liczymy także, że sprostamy wymaganiom co jakoÅ›ci konsorcjów i inicjatyw tworzonych pod patronatem Klastra, w których nasi nowi czÅ‚onkowie, bÄ™dÄ™ mogli odleźć dla siebie korzyÅ›ci.
Mamy także nadziejÄ™, że posiadajÄ…c tak silne konsorcjum firm, nasz gÅ‚os o wadze i znaczeniu rozwoju technologi wodorowych w Kraju, bÄ™dzie wyraźnie sÅ‚yszalny i Polska z impetem zacznie gonić sÄ…siednie kraje, które z sukcesem wdrażajÄ… wodór np. w transporcie publicznym. Woj. pomorskie ma szansÄ™ stać siÄ™ liderem w tech. wodorowych, zwÅ‚aszcza, że w ramach wspóÅ‚pracy samorzÄ…dów, firm i instytucji podejmiemy siÄ™ tworzenia inicjatywy np. Pomorska Dolina Wodorowa.
Cele i zadania Pomorskiej Doliny Wodorowej:
- Wdrożenie europejskich wytycznych dotyczących paliw alternatywnych.
- Projekt transportowy „Hy-way to Hel" tworzÄ…cy sieć zeroemisyjnego transportu i poÅ‚Ä…czeÅ„ kolejowych, morskich oraz lÄ…dowych na liniach Trójmiasto - PóÅ‚wysep Helski.
- Wdrożenie pojazdów komunikacji miejskiej zasilanej wodorem oraz promocja zeroemisyjnego transportu.
- „Porty Trójmiasta jako punkt poczÄ…tkowy zero emisyjnego korytarza logistycznego towarów i usÅ‚ug".
- Magazynowanie i przetwarzanie energii (także w oparciu o technologie wodorowe).
- ZwiÄ™kszenia dostÄ™pnoÅ›ci „zielonego wodoru".
- Budowa systemu dystrybucji i sprzedaży „zielonego wodoru".