O potencjale wodoru w Polsce podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Wodór to przyszłość nie tylko energetyki, ale również transportu i motoryzacji. W Polsce pionierem tej technologii jest województwo pomorskie. Nieprzypadkowo więc nad możliwościami wykorzystania alternatywnych źródeł paliw będą debatowali eksperci podczas odbywającego się w Gdyni V Forum Wizja Rozwoju.

 

Eksperci zgodnie twierdzą, że wodór jest przełomem technologicznym, na który czekaliśmy nawet 200 lat. Wytwarzanie tego bezbarwnego i bezwonnego gazu nie wpływa negatywnie na środowisko. A napędzane wodorem pojazdy nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji. Potencjał wodoru dostrzegły już samorządy z województwa pomorskiego. Na północy Polski wprowadzono m.in. komunikację miejską napędzaną paliwem wodorowym. Pozwoliło to na osiągnięcie zeroemisyjności transportu publicznego.


W rozwoju wdrażania transportu opartego na zielonej energii ma pomóc Pomorska Dolina Wodorowa. Jednym z jej najważniejszych punktów będzie realizacja projektu "Hy-way to Hel", czyli organizacja transportu szynowego i morskiego do Helu zasilanego wodorem oraz uruchomienie ekosystemu zdolnego do dostarczenia min. 2000 ton wodoru rocznie na potrzeby transportu publicznego.

 

Nie ma wątpliwości, że rentowność tego typu inwestycji powiązana jest z odnawialnymi źródłami energii. Aby produkcja wodoru była opłacalna, musi on pochodzić z czystej energii, która w znacznym stopniu uzależniona jest od warunków pogodowych. I właśnie nad tym problemem pochylą się uczestnicy rozpoczynającego się wkrótce w Gdyni V Forum Wizja Rozwoju. Podczas wydarzenia, odbywającego się w obiektach Akademii Marynarki Wojennej na Oksywiu, bezpieczeństwo energetyczne i paliwa przyszłości będą jednymi z najważniejszych zagadnień.

 

W wydarzeniu wybrzmi również głos ekspertów Klastra Technologii Wodorowych oraz Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

 

  • Formy i możliwości finansowania inwestycji w całym łańcuchu wartości paliw nisko i zeroemisyjnych, moderator: Tomasz Pelc – Prezes Zarządu Nexus Consultants Sp. z o.o., Przewodniczący Rady Klastra Technologii Wodorowych (moderacja) 

 

  • Pomorze pomoże! Czyli Polskie porty hubami wodorowymi przyszłości, obszary taniej produkcji energii i wodoru, wymagania infrastrukturalne i logistyczne, nośniki wodoru, Marek Foltynowicz – Ekspert ds. Wodoru Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza
     
  • Co zrobić z CO2? Czyli pomalujmy wodór na niebiesko! Możliwości i potencjał zastosowania sekwestracji i mineralizacji CO2, czy może produkcja pomidorów?,  – Marek Foltynowicz – Ekspert ds. Wodoru Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza (moderacja) 

 

  • Sławomir Halbryt – Założyciel i Prezes Zarządu Sescom S.A. oraz Prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

 

Udział w konferencji umożliwi wymianę doświadczeń biznesowych oraz poszukiwanie wspólnych projektów gospodarczych.Więcej szczegółów: https://wizjarozwoju.pl/

 

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/paliwo-nowej-ery-jaki-jest-potencjal-wodoru-w-polsce-6780771278871424a.html

Zdjęcia: https://www.facebook.com/WizjaRozwoju/

 

 

 

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl