Opracowanie taniego źródła paliwa nowej generacji – zatankujemy wodorem

W Stanach Zjednoczonych zostało opracowane urządzenie, dzięki któremu można automatycznie wyprodukować wodór. Naukowcy z USA „reklamują” wynalazek jako „źródło wiecznej energii”. Uczeni zainspirowali się funkcjonowaniem liścia, który pod wpływem słońca przemienia dwutlenek węgła w tlen.

 

Grupa naukowców z uniwersytetu Rice w Teksasie opracowała prototyp „sztucznego liścia”, który łączy elektrody katalityczne oraz ogniwa słoneczne z perowskitów do wytwarzania elektryczności. W  katalizatorze, do którego płynie prąd, woda rozbija się na wodór i tlen.  Pomysłodawcy zaznaczają, że efektywność przetwarzania energii słonecznej na wodór, w kwestii danego rozwiązania zdobywa imponujący wynik 6,7%.

 

Innowacyjnością tego rodzaju katalizatora jest integrowanie warstwy perowskitu z elektrodą w jeden moduł. Dzięki takiemu wynalazkowi będziemy mogli produkować wodór bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Urządzenie działa na zasadzie włożenia modułu do wody w zasięgu promieni słonecznych. Zdaniem naukowców, taki generator paliwa o prostej budowie jest samowystarczalny i łatwo go zastosować do produkcji na masową skalę.

 

Jak tłumaczy jeden z naukowców, w procesie prac badawczych udało się zastąpić drogie elementy ogniw perowskitowych. Na przykład platyna została zamieniona na węgiel, co minimalizuje koszty wdrożenia danej technologii do komercyjnej produkcji. Natomiast głównym składnikiem „sztucznego liścia” nie jest perwoskit, a ochraniający go polimer, z którego robi się powłokę modułu. Takie tworzywo utrzymuje aktywność urządzenia pod wodą.

 

Prezentowane rozwiązanie daje szansę na znalezienie sposobu wykorzystania wodoru jako paliwa w transporcie morskim. Pozwoli to na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ statki zużywają dużą ilość ciężkiego oleju napędowego i są odpowiedzialne za wysokie emisje trujących gazów.

 

Źródło: Dziennik.pl

 

 

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl