PGNiG uruchamia nowy program wodorowy

Zaczęły się prace nad projektami wykorzystania wodoru w energetyce i branży motoryzacyjnej. Spółka podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę stacji badawczej do tankowania wodoru. Na nowy kompleksowy projekt PGNiG pod tytułem „Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości (Hydrogen – Clean Fuel for the Future)” składają się inne projekty - od produkcji „zielonego wodoru” do zastosowania go w energetyce przemysłowej.

 

Jak podkreślił Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG, firma zaczyna program, który pozwoli na etapową dywersyfikację działalności spółki.  Dodał również, że dzięki realizacji zaplanowanych projektów wodorowych PGNiG zaangażuje się w rozwój rynku paliw alternatywnych, w następstwie tego przyczyni się do wypełnienia przez Polskę celów polityki klimatycznej UE. Zgodnie z zapowiedzią, PGNiG planuje wydać ponad 31 mln zł na prace badawcze, które potrwają w ciągu najbliższych czterech lat.

 

Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. rozwoju. powiedział, że pierwszym etapem eksploatacji stacji będzie dla firmy eksperymentem, połączonym z pracami badawczymi. Dodatkowo spółka przystąpiła do badania, które umożliwia magazynowanie i transportowanie wodoru poprzez wykorzystanie sieci gazu ziemnego. W jednym z oddziałów firmy, w Odolanowie, pojawi się instalacja, która w ramach projektu InGrid – Power to Gas w 2022 roku ma rozpocząć się wytwarzanie „zielonego wodoru”. W zakresie danego projektu PGNiG chce użyć energię elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

 

Wówczas Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG planuje rozbudować swoją działalność analityczną, żeby zostać jednym z niewielu w Europie i pierwszym w Polsce laboratorium do badania czystości wodoru.

Nowy program wodorowy to pierwszy z przykładów zwrotu PGNiG w kierunku zielonej energii. W ciągu 2-3 najbliższych lat chcemy stworzyć spójny łańcuch kompetencji wodorowych, który pozwoli na dalszy rozwój w tym obszarze – powiedział Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

 

Źródło: PGNiG

 

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl