Przykład warty naśladowania?!

W Nowej Zelandii właściciele[1] huty aluminium Tiwai Point, ogłosili jej zamknięcie i zaprzestanie produkcji w grudniu 2024. Aluminium otrzymuje się w procesie elektrolizy tlenku glinu w stopionym kriolicie. Oznacza to zapotrzebowanie na duże ilości energii elektrycznej, a to z kolei oznacza potrzebę dostarczenia energii do zakładu właściwymi kablami o odpowiedniej mocy przesyłowej. Dlatego obecni dostawcy prądu do huty Tiwai Point, firmy Meridian i Contact Energy - najwięksi operatorzy hydroelektrowni w Nowej Zelandii, postanowili wykorzystać tę infrastrukturę jak również tereny przemysłowe huty oraz jej doskonalą lokalizację na morzem, do produkcji „zielonego„ wodoru[2]. Rozpoczęli poszukiwania inwestorów, którzy mieliby zainwestować w instalacje o mocy 600 MW.

 

Najbardziej zainteresował mnie wątek wykorzystania infrastruktury przesyłowej. W Polsce w roku 2009 została zamknięta Huta Aluminium w Koninie - podobnie jak w Nowej Zelandii, z powodu wysokich cen energii elektrycznej i sytuacji rynkowej. Ale infrastruktura na pewno pozostała. W Koninie co prawda planowana jest produkcja wodoru z biomasy w ZE PAK oraz produkcja z odpadów tworzyw sztucznych przez spółkę Hydropolis United[3], ale warto rozważyć wykorzystanie tej infrastruktury dla kolejnych instalacji elektrolizy.

 

Przede wszystkim jest to przykład i cenna wskazówka dla inwestorów oraz samorządów, jak powinniśmy podejść do planowania w Polsce lokalizacji inwestycji w instalacje elektrolizy. Nie tylko biorąc pod uwagę odległości do farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, ale również istniejącą (a nie wykorzystywaną) infrastrukturę przesyłową. Planowana również restrukturyzacja kopalń węgla kamiennego czy innych zakładów przemysłu ciężkiego, powinna uwzględnić możliwości lokalizacji instalacji do produkcji wodoru na tych terenach.

 

W mojej opinii Klaster Technologii Wodorowych mógłby stać się ośrodkiem kontaktowym zbierającym informacje o planowanych zamknięciach zakładów przemysłowych czy niewykorzystywanej infrastrukturze przesyłowej a inwestorami zainteresowanymi uruchomieniem produkcji wodoru.

 

Komentarz Marka Foltynowicza, eksperta Klastra Technologii Wodorowych.

Zdjęcie: RNZ

 

-----------
[1] https://www.reuters.com/article/rio-tinto-newzealand-aluminium-smelter-idUSL4N2JO3RX 

[2] https://www.nzherald.co.nz/business/meridian-and-contact-hype-potential-and-seek-interest-for-hydrogen-plant-in-southland/HBZK7MSDPSXPOGNWSGSQR7N55M/ 

[3] https://biznesalert.pl/technologia-dmg-transformacja-energetyczna-wodor-system-polityka-klimatyczna-energetyka/ 

 

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl