Rząd przedstawił projekt Polskiej Strategii Wodorowej i zapowiada 3 filary rozwoju.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska 14 stycznia 2021 r. przekazało do konsultacji społecznych projekt „Polskiej Strategii Wodorowej”, która określa cele w zakresie rozwoju wykorzystania technologii wodorowych w Polsce. Czas na składanie uwag to 30 dni.

 

"Dzisiaj uruchamiamy wspólne prace nad strategią wodorową. Oddajemy do państwa oceny ten dokument strategiczny. Przekazujemy go do konsultacji publicznych, również dla przedstawicieli nauki i biznesu, i liczymy na to, że wspólnie będziemy w stanie bardzo szybko wypracować taki kształt tego dokumentu, który będzie odpowiadał naszym ambicjom i równocześnie już zgromadzonym w Polsce kompetencjom w zakresie gospodarki wodorowej, które są niemałe" - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas telekonferencji.

- Polska Strategia Wodorowa  jest odpowiedzią na zmiany zachodzące w europejskim i globalnym krajobrazie energetycznym, w którym obserwuje się wyścig technologiczny w zakresie innowacyjnych metod produkcji, transportu i wykorzystania - powiedział Krzysztof Kubów, wiceminister klimatu. 

 

Jak poinformował, Polska jest obecnie trzecim co do wielkości producentem wodoru w Unii Europejskiej i piątym na świecie. Obecnie w Polsce produkuje się około 1 mln ton wodoru rocznie. 

 

Projekt dokumentu przewiduje działania w trzech obszarach: transportu (w szczególności transportu ciężkiego i zbiorowego), energetyki i ciepłownictwa oraz technologii przemysłowych (w tym w dalszej perspektywie wykorzystania wodoru do produkcji stali).

 

W projekcie wskazano sześć celów do osiągnięcia:

  1. wdrożenie technologii wodorowych w energetyce,
  2. wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie,
  3. wsparcie dekarbonizacji przemysłu,
  4. produkcja wodoru w nowych instalacjach,
  5. sprawna i bezpieczna dystrybucja wodoru,
  6. stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

Liczymy na aktywny udział społeczeństwa w tym procesie. W szczególności zachęcamy do udziału w konsultacjach publicznych dot. Polskiej Strategii Wodorowej przedstawicieli świata nauki i biznesu - powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.  

Wyjaśnił, że rząd  chce, aby do 2030 roku moce do produkcji  zielonego wodoru wyniosły około 2 GW. W jego ocenie udział polskiego wkładu w rozwoju technologii wodorowych nie będzie mniejszy niż 50 proc.  

 

Podczas konferencji prasowej dotyczącej strategii wodorowej Ireneusz Zyska potwierdził m.in. znaczenie Pomorza i Doliny Wodorowej, jako kluczowej inicjatywy do rozwoju przemysłu wodorowego w Polsce opartego o OZE. 

 

“Doliny wodorowe mają powstawać tam, gdzie będzie do tego potencjał. – Na pewno będzie to rejon Pomorza, Trójmiasta, w którym chcemy budować centrum energetyki wiatrowej – przyznał wiceminister klimatu i środowiska”. 

 

*** Przy okazji przypominamy rozmowę Tomasza Pelca, eksperta Klastra Technologii Wodorowych i Prezesa Zarządu NEXUS CONSULTANTS  dla BiznesAlert, dotyczącą roli jaką  odegra Pomorska Dolina Wodorowa w kontekście upowszechnienia wodoru w woj. pomorskim.

 

Źródło: BiznesAlert.pl

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl