UE zainwestuje w nowy europejski bank wodoru

Ursula von der Leyen w orędziu o stanie UE zapowiedziała wielomiliardowe inwestycje w wodór jako paliwo przyszłości. Powstanie m.in. bank wodoru.

 

Szefowa Komisji Europejskiej wystąpiła 14 września 2022 roku podczas debaty o stanie Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Gościem specjalnym była żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.

 

Musimy przejść z rynku wodoru niszowego na masowy. Dzięki programowi RepowerEU, zwiększyliśmy dwukrotnie nasze cele. Chcemy wyprodukować 10 milionów ton odnawialnego wodoru do 2030 roku – zapowiedziała szefowa KE. – Trzeba napędzić rynek wodoru, żeby zapełnić lukę inwestycyjną, która powstała w tej dziedzinie. Dlatego mogę już zapowiedzieć, że stworzymy nowy, europejski bank wodoru. Będzie pomagał w zakupie wodoru i w ramach działalności, będzie mógł zainwestować trzy miliardy euro, żeby sfinansować konstrukcję przyszłego rynku wodoru. To nasz zielony pakt dla Europy – zaznacza.

 

Podsumowując:

  • Wodór może przynieść przełom w europejskiej energetyce.
  • Rynek wodoru musi stać się rynkiem masowym, a nie jak dotychczas – niszowym. 
  • Do 2030 r. chcemy wytwarzać w Unii Europejskiej 10 mln ton wodoru odnawialnego rocznie. 
  • Utworzymy nowy Europejski Bank Wodoru. 
  • Bank będzie występował jako gwarant przy zakupie wodoru, między innymi przy użyciu zasobów funduszu innowacyjnego. 
  • Bank będzie mógł zainwestować 3 mld euro w rozwój przyszłego rynku wodoru. 
  • Zbudujemy w ten sposób gospodarkę przyszłości

"Powiedzmy sobie jasno: stawka jest wysoka. Nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy i całego świata. Czeka nas trudna próba. Próba, na którą wystawiają nas ci, którzy chcą wykorzystać wszelkie podziały między nami. To nie tylko wojna rozpętana przez Rosję przeciwko Ukrainie. To wojna o naszą energię, naszą gospodarkę, nasze wartości; walka o naszą przyszłość” – podkreśliła Ursula von der Leyen.

 

https://youtu.be/UD4dDiCxQIU

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Aleja Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl