2
Własności i występowanie

Wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie.

 

Jest to najlżejszy pierwiastek chemiczny, bezbarwny, bezwonny gaz, słabo rozpuszczalny w wodzie, który w normalnych warunkach występuje jako formie cząsteczkowej H2. W temperaturze 0⁰C i pod ciśnieniem 1 atm. jest 14,4 razy lżejszy od powietrza. Istotnym parametrem z punktu widzenia potencjalnego magazynowania jest niska temperatura krytyczna wodoru (-239,9⁰C), która sprawia, że skroplenie tego gazu jest trudniejsze niż skroplenie powietrza czy większości innych gazów.

 

Stanowi to poważne utrudnienie w magazynowaniu i transporcie i w zasadzie obecnie sprowadza się do sprężenia go do bardzo wysokiego ciśnienia rzędu do 700 atm. Unikatową właściwością wodoru jest jego znaczna rozpuszczalność w niektórych metalach. W wysokich temperaturach rozpuszcza się w: platynie, niklu, żelazie, miedzi. Z jednej strony jest to szansa na zwiększenie pojemności zbiorników na wodór. Może to również stanowić poważny problem związany tak zwaną korozją wodorową, czyli wnikaniem cząsteczek wodoru w głąb struktury metalu, co ma istotny wpływ na trwałość np. metalowych reaktorów i zbiorników. Obecnie stosuje się wielowarstwowe zbiorniki kompozytowe aby zapobiec zjawisku penetrowania przez wodór ścianek zbiorników. Stanowi to obszar intensywnych badań, które mają pomóc w jak najbardziej efektywnym magazynowaniu wodoru.

 

Głównymi źródłami wodoru są: woda i związki organiczne, głównie oparte o atomy węgla i wodoru. Czyli uzyskanie czystego wodoru wymaga użycia odpowiedniej porcji energii.

Archiwum

23.04.2024
Worthington Enterprises i Stokota przyspieszą projektowanie i produkcję technologii transportu sprężonego wodoru

STOKOTA i Worthington Enterprises łączą siły, aby przyspieszyć produkcję 20-stopowych kontenerów.

 

 

Wykorzystanie technologii wodorowych do dekarbonizacji sektora mobilności wymaga zmian na dużą skalę w zakresie produkcji pojazdów i infrastruktury paliwowej. Współpraca może zapewnić możliwość szybszego przejścia na czystą mobilność. Wymaga to jednak nie tylko dużych inwestycji kapitałowych, ale także zmiany sposobu myślenia. Historycznie rzecz biorąc, gracze w motoryzacyjnym łańcuchu wartości postrzegali ochronę mocnych stron projektu i produkcji jako jedyny sposób na utrzymanie i zwiększenie udziału w rynku w stosunku do konkurencji.

 

– Proces dekarbonizacji  i odchodzenia od paliw kopalnych jest częścią  obecnej transformacji energetycznej. Wodor, jako najbardziej rozpowszechniony pierwiastek we wszechświecie wydaje się być idealnym rozwiązaniem odpowiadającym potrzebom współczesnego wiata. Skalowalne systemy magazynowania i transportu wodoru będą odgrywały  znacząca role w globalnym łańcuchu dostaw i produkcji tego nośnika energii. Pozyskanie do współpracy takiego partnera jak STOKOTA jest świadectwem ze wizja rozwoju globalnego systemu wodorowego jest zbieżna i oba podmioty chcą być częścią tego procesu – mówił Olaf Godlewski – Director European Sales – Alternative Fuels Sustainable Energy Solutions Worthington Enterprises.

 

W branży technologii wodorowej STOKOTA i Worthington dostrzegają inną dynamikę. Wspólna wiedza specjalistyczna oferuje szersze możliwości zwiększenia udziału w rynku wodoru. Dlatego też, obie firmy połączyły swoje mocne strony produkcyjne w zakresie rozwoju i montażu systemów transportu i magazynowania wodoru.

 

Od ponad dekady Worthington Enterprises realizuje strategię biznesową mającą na celu zapewnienie rynkowi czystej mobilności niezbędnej dla pokładowych systemów tankowania wodoru i CNG, infrastruktury do przechowywania, transportu i tankowania. STOKOTA, jako lider w produkcji specjalistycznych cystern do transportu paliwa, postrzega transport wodoru jako kolejny krok w rozszerzaniu podstawowych kompetencji firmy.

 

Dwa lata temu firma STOKOTA rozpoczęła opracowywanie rozwiązań transportowych dla sprężonego wodoru. Prace rozpoczęto od analizy rozwiązań i możliwości dostępnych na rynku, w wyniku której wybrano Worthington jako odpowiedniego partnera do stworzenia synergii biznesowych poprzez długoterminową współpracę.

 


– Nasze mocne strony w budowaniu zdatnych do ruchu drogowego, certyfikowanych cystern w połączeniu z doświadczeniem Worthington w opracowywaniu i produkcji wysokociśnieniowych butli kompozytowych i gazowych komponentów drogowych zaowocują wysokiej klasy produktem – zbiornikiem do transportu sprężonego wodoru – wyjaśniał Wim De Gendt, CEO STOKOTA.


– Jakość i bezpieczeństwo STOKOTA w zakresie rozwiązań do transportu paliw przekonały nas, że długoterminowa współpraca przyniesie wiele obopólnych korzyści i pozwoli obu firmom skupić się na tym, w czym są najlepsze. Nasze doświadczenie w produkcji butli ze sprężonym H2 oraz wielopokoleniowe podejście do badań i rozwoju produktów przyczynią się do owocnej współpracy przez wiele lat – dodała Ekaterina Levitskaia, Product Manager I Gas Containment Systems, Worthington.

 

Czynnik geograficzny również odegrał istotną rolę w połączeniu sił projektowych i produkcyjnych. STOKOTA posiada dwa zakłady w Polsce w pobliżu fabryki Worthington w Słupsku. Ma to tę zaletę, że skraca i zabezpiecza łańcuch dostaw oraz pomaga firmom dostarczyć pierwsze wspólnie wyprodukowane systemy – dwa 20-stopowe kontenery do transportu wodoru pod ciśnieniem 380 bar – jeszcze w tym roku.

 

 

O Worthington Enterprises w Europie

Europa jest siedzibą Worthington Enterprises zajmującej się rozwiązaniami w zakresie zrównoważonej energii. Firma oferuje pokładowe systemy tankowania, a także rozwiązania i usługi w zakresie magazynowania, transportu i dystrybucji gazów przemysłowych, wspierając rosnący ekosystem wodoru i sąsiednie czyste energie, takie jak sprężony gaz ziemny. Worthington włącza zrównoważone praktyki do swojej długoterminowej strategii biznesowej i jest zaangażowany w inicjatywę Science-Based Target dla celów krótkoterminowych i zerowych emisji netto. Firma jest największym projektantem i producentem zbiorników ciśnieniowych w Europie, zatrudniającym ponad 1400 osób w zakładach w Austrii, Niemczech, Polsce i Portugalii. Dzięki najlżejszym dostępnym kompozytowym i stalowym butlom nisko- i wysokociśnieniowym, Worthington Enterprises oferuje najlepsze rozwiązania dla paliw alternatywnych, gazów przemysłowych i gazów technicznych.

 

Worthington Enterprises (“WOR” na Nowojorskiej Giełdzie) z siedzibą w Columbus w stanie Ohio, projektuje i produkuje wiodące na rynku marki, które pomagają ludziom żyć bezpieczniej i zdrowiej. Worthington Enterprises działa w trzech segmentach: produkty budowlane, produkty konsumenckie i zrównoważone rozwiązania energetyczne. Nacisk Worthington na innowacje i transformację rozciąga się na produkty budowlane, w tym systemy wodne, rozwiązania grzewcze i chłodzące, architektoniczne i akustyczne sufity siatkowe oraz metalowe ramy i akcesoria, a także produkty konsumenckie w kategoriach narzędzia, czasu spędzanego na świeżym powietrzu, sprzedawane pod markami Coleman®, Bernzomatic®, Balloon Time®, Level5 Tools®, Mag Torch®, Well-X-Trol®, General®, Garden-Weasel®, Pactool International® i Hawkeye™.

 

Założona w 1955 roku jako Worthington Industries, firma Worthington Enterprises kieruje się filozofią, w której najważniejsi są ludzie, a zarabianie pieniędzy dla akcjonariuszy jest jej pierwszym celem korporacyjnym. Firma osiąga ten cel poprzez umożliwienie swoim pracownikom wprowadzania innowacji, rozwoju i wzrostu dzięki wiodącym markom na atrakcyjnych rynkach, które poprawiają codzienne życie. Worthington Enterprises z siedzibą w Columbus w stanie Ohio zatrudnia około 5000 osób w Ameryce Północnej i Europie. Mocno angażuje się w lokalne inicjatywy, w których prowadzi działalność, poprzez wolontariat i Worthington Companies Foundation, aktywnie uczestniczy w programach rozwoju siły roboczej i corocznie składa raporty na temat swoich działań w zakresie obywatelstwa korporacyjnego i zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji można znaleźć na stronie worthingtonenterprises.com.

 

 

Oświadczenie o „bezpiecznej przystani”

Oświadczenia Worthington Enterprises, które nie ograniczają się do informacji historycznych, stanowią „oświadczenia wybiegające w przyszłość” w rozumieniu federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych. Stwierdzenia dotyczące przyszłości są obarczone różnymi czynnikami ryzyka, niepewnością i innymi czynnikami, które mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki będą znacząco różnić się od oczekiwanych przez Worthington Enterprises. Czytelnicy powinni oceniać stwierdzenia dotyczące przyszłości w kontekście ryzyka, niepewności i innych czynników, z których wiele opisano w dokumentach firmy Worthington Enterprises składanych w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd („SEC”). Stwierdzenia dotyczące przyszłości podlegają oświadczeniom ostrzegawczym zawartym w dokumentach SEC firmy Worthington Enterprises i innych komunikatach publicznych. Niniejsza informacja prasowa dotyczy wyłącznie stanu na dzień jej publikacji. Worthington Enterprises nie ma obowiązku aktualizowania ani korygowania swoich stwierdzeń dotyczących przyszłości, z wyjątkiem przypadków wymaganych przez obowiązujące prawo lub regulacje.

 

 

O Stokota Group


Założona w 1963 roku Stokota Group posiada obecnie 2 zakłady w Polsce i siedzibę główną w Lokeren w Belgii. Z rocznym obrotem ponad 40 milionów euro i ponad 300 pracownikami, Stokota produkuje rocznie ponad 400 pojazdów do transportu paliwa, pojazdów do tankowania samolotów i pojazdów do czyszczenia odpadów.

 

W 2023 roku Stokota zainwestowała w najnowocześniejszy zakład produkcyjny, aby rozszerzyć produkcję jednostek LPG i zwiększyć maksymalną roczną produkcję do ponad 200 jednostek transportowych LPG.

 

Zgodnie z mottem naszej firmy “Road Sense for Tomorrow”, Stokota co roku przeznacza znaczny budżet na badania i rozwój, aby oferować na rynku najnowocześniejsze rozwiązania.

 

 

Źródło: hydrogenpolska.biz

22.04.2024
H2POLAND and NetZero Forum - ostatni moment na rejestrację!!
19.02.2024
Klaster Wodorowy i RIGP Partnerem Merytorycznym H2Poland 2024!

 

Od wody do wodoru: BLUE DEAL jako przyszłość zielonej energetyki
W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i rosnącym zapotrzebowaniem na czystą energię, panel "Od Wody do Wodoru: Blue Deal jako Przyszłość Zielonej Energetyki" koncentruje się na roli wody i wodoru w transformacji energetycznej. Panel ten ma za zadanie zgłębić, jak wykorzystanie zasobów wodnych i innowacje w technologii wodorowej mogą wspierać zrównoważony rozwój i realizację celów Porozumienia Paryskiego.

 

Główne Punkty Dyskusji:

 

Woda jako Źródło Wodoru:

  •  Omówienie metod produkcji wodoru z wody, w tym elektrolizy wodnej.
  • Analiza wyzwań i możliwości związanych z wykorzystaniem zasobów wodnych do produkcji wodoru.

 

Woda i Wodór w Zielonej Energetyce: 

  • Znaczenie wodoru jako nośnika energii w zielonej gospodarce.
  • Dyskusja na temat integracji systemów opartych na wodorze z istniejącą infrastrukturą energetyczną.

 

Aspekty Środowiskowe i Zrównoważony Rozwój:

  • Wpływ technologii wodorowych na środowisko naturalne i bioróżnorodność w aspekcie gospodarki wodami i zmian klimatycznych.
  • Dyskusja na temat możliwości zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych w kontekście produkcji wodoru.

 

Innowacje Technologiczne i Wyzwania:

  • Prezentacja najnowszych innowacji w zakresie uzdatniania i optymalizacji wykorzystania wody do produkcji wodoru
  • Omówienie technicznych i ekonomicznych wyzwań związanych z rozwijającym się rynkiem wodorowym w aspekcie ograniczonych zasobów wodnych

 

Polityka i Współpraca Międzynarodowa:

  • Rola polityk narodowych i międzynarodowych w promowaniu zrównoważonej energetyki wodorowej.
  • Znaczenie współpracy międzynarodowej w realizacji celów związanych z Blue Deal.

 

 

Panel ma na celu zapewnienie platformy do wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie wykorzystania wody i wodoru w zrównoważonej energetyce. Celem jest również identyfikacja możliwości, wyzwań oraz kształtowanie świadomości na temat znaczenia Blue Deal dla przyszłości zielonej energetyki. Dyskusja ma na celu zainspirowanie uczestników do poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i ochrony naszych zasobów wodnych przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału wodoru.

 

Panel jest skierowany do szerokiego grona odbiorców, w tym do przedstawicieli branży energetycznej, decydentów politycznych, ekspertów środowiskowych, naukowców, a także do inwestorów i przedsiębiorców zainteresowanych zrównoważoną przyszłością energetyczną. Jest to również idealna okazja dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak innowacje w dziedzinie wody i wodoru mogą wpłynąć na przyszłość energetyczną naszej planety i jakie kroki można podjąć, aby wspierać zrównoważony rozwój w tym obszarze.

 

Celem panelu jest wypracowanie konkretnych rekomendacji i strategii, które będą wspierać rozwój technologii wodorowych oraz efektywne wykorzystanie zasobów wodnych w kontekście zielonej energetyki. Oczekuje się, że wynikająca z panelu dyskusja przyczyni się do lepszego zrozumienia możliwości, jakie oferuje połączenie zasobów wodnych i wodoru, a także pomoże w identyfikacji kluczowych obszarów wymagających dalszych badań i inwestycji. Panel ma również na celu zwiększenie świadomości na temat roli Blue Deal w przyszłości zielonej energetyki i zrównoważonego rozwoju.

 

➡️ REJESTRACJA I BILETY

 

 

 

 

Sektor energetyki offshore przechodzi transformację, stając się kluczowym elementem w rozwijającym się rynku wodoru. Panel "Integracja Offshore z Rynkiem Wodoru: Wyzwania i Możliwości" ma na celu zgłębienie tej dynamicznej relacji, analizując zarówno przeszkody, jak i potencjalne korzyści płynące z synergii tych dwóch sektorów.

 

Główne Punkty Dyskusji:

 

Technologie i Innowacje:

  •  Omówienie nowych technologii w zakresie wykorzystania offshore do produkcji wodoru.
  • Przegląd innowacyjnych projektów i studiów przypadków łączących energię wiatrową z produkcją wodoru.

 

Wyzwania Regulacyjne i Środowiskowe:

  • Analiza przepisów prawnych i środowiskowych wpływających na rozwój projektów offshore-wodór.
  • Dyskusja na temat zrównoważonego rozwoju i minimalizacji wpływu na środowisko morskie.

 

Ekonomia i Finansowanie:

  •  Rozważanie ekonomicznych aspektów integracji offshore z rynkiem wodorowym, w tym kosztów i ROI.
  • Dyskusja na temat możliwości finansowania i inwestycji w projekty offshore-wodór.

 

Możliwości Rynkowe i Rozwój:

  • Przegląd potencjalnych rynków dla wodoru produkowanego offshore.
  • Strategie na rzecz zwiększenia udziału wodoru w miksie energetycznym i osiągnięcia celów klimatycznych.

 

Współpraca Międzynarodowa i Polityka:

  • Omówienie znaczenia współpracy międzynarodowej i polityk rządowych dla rozwoju sektora.
  • Wpływ globalnych tendencji w zakresie energii odnawialnej na rynek wodorowy.

 

Panel ma na celu nie tylko podkreślenie wyzwań, ale także zidentyfikowanie możliwości, jakie niesie za sobą integracja offshore z rynkiem wodoru. Uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń, poglądów i najlepszych praktyk, co ma przyczynić się do rozwoju efektywnych strategii i innowacyjnych rozwiązań w tej szybko rozwijającej się dziedzinie.

 

Panel skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, w tym do przedstawicieli przemysłu energetycznego, decydentów politycznych, naukowców, inwestorów, a także do wszystkich zainteresowanych przyszłością energetyki wodorowej i offshore. Udział w panelu zapewni uczestnikom unikalną perspektywę na połączenie tych dwóch ważnych sektorów energetyki i pozwoli na lepsze zrozumienie kierunków ich rozwoju.

 

Oczekuje się, że dyskusja przyczyni się do zidentyfikowania kluczowych obszarów do współpracy, określenia potrzeb badawczych i technologicznych oraz wypracowania rekomendacji dla polityki i praktyki biznesowej. Panel ma na celu stworzenie platformy dla efektywnej wymiany wiedzy i idei, które mogą napędzać dalszy rozwój integracji offshore z rynkiem wodorowym, wspierając tym samym globalne cele zrównoważonego rozwoju.

 

➡️ REJESTRACJA I BILETY

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl