2
Własności i występowanie

Wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie.

 

Jest to najlżejszy pierwiastek chemiczny, bezbarwny, bezwonny gaz, słabo rozpuszczalny w wodzie, który w normalnych warunkach występuje jako formie cząsteczkowej H2. W temperaturze 0⁰C i pod ciśnieniem 1 atm. jest 14,4 razy lżejszy od powietrza. Istotnym parametrem z punktu widzenia potencjalnego magazynowania jest niska temperatura krytyczna wodoru (-239,9⁰C), która sprawia, że skroplenie tego gazu jest trudniejsze niż skroplenie powietrza czy większości innych gazów.

 

Stanowi to poważne utrudnienie w magazynowaniu i transporcie i w zasadzie obecnie sprowadza się do sprężenia go do bardzo wysokiego ciśnienia rzędu do 700 atm. Unikatową właściwością wodoru jest jego znaczna rozpuszczalność w niektórych metalach. W wysokich temperaturach rozpuszcza się w: platynie, niklu, żelazie, miedzi. Z jednej strony jest to szansa na zwiększenie pojemności zbiorników na wodór. Może to również stanowić poważny problem związany tak zwaną korozją wodorową, czyli wnikaniem cząsteczek wodoru w głąb struktury metalu, co ma istotny wpływ na trwałość np. metalowych reaktorów i zbiorników. Obecnie stosuje się wielowarstwowe zbiorniki kompozytowe aby zapobiec zjawisku penetrowania przez wodór ścianek zbiorników. Stanowi to obszar intensywnych badań, które mają pomóc w jak najbardziej efektywnym magazynowaniu wodoru.

 

Głównymi źródłami wodoru są: woda i związki organiczne, głównie oparte o atomy węgla i wodoru. Czyli uzyskanie czystego wodoru wymaga użycia odpowiedniej porcji energii.

Archiwum

25.07.2024
Zostań SPONSOREM konferencji PCHET 2024!

Coroczna konferencja Polish Conference for Hydrogen Energy and Technologies (PCHET) już na trwałe wpisała się w krajobraz merytorycznych wydarzeń branżowych. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję konferencji, która odbędzie się 7-8 października 2024, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, w Gdyni.

 

Głównym tematem tegorocznej edycji PCHET będzie wielkoskalowa produkcja zielonego wodoru i nowatorskie metody jego produkcji, a celem już nie tylko popularyzacja tego nośnika energii, lecz przede wszystkim poszukiwanie partnerstw do współpracy i realizacji projektów. 

 

Sprawdź OFERTĘ SPONSORSKĄ.

 

Już teraz zapraszamy prelegentów, wystawców i sponsorów, do współtworzenia tego wyjątkowego na mapie polskich konferencji wydarzenia, branży technologii wodorowych!

 

 

25.07.2024
Polish Conference for Hydrogen Energy and Technologies (PCHET) 2024 – czas na działania!

Już po raz kolejny Klaster Technologii Wodorowych zaprasza na kolejną edycję konferencji Polish Conference for Hydrogen Energy and Technologies (PCHET). Tegoroczna edycja jest organizowana we współpracy z Instytutem Energetyki i odbędzie się 7-8 października 2024 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Konferencja PCHET to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce i wizytówka na Pomorzu. 
  

 

PCHET dąży do popularyzowania nowatorskich rozwiązań, wymiany doświadczeń i wspierania zrównoważonego rozwoju w zakresie energetyki wodorowej i transformacji energetycznej. Konferencja to wyjątkowa szansa dla liderów z różnych sektorów, aby spotkać się i przedyskutować kluczowe wyzwania oraz pojawiające się możliwości rozwoju tej branży. 
  

 

W tegorocznej edycji PCHET na uczestników czeka większy udział ekspertów z zagranicy, a także naukowców, przedstawicieli sektora energetycznego oraz instytucji rządowych. Kluczowymi tematami konferencji będą: Polska strategia wodorowa; technologia elektrolizy; działania centrów technologii wodorowych; taksonomia; RED II i RED III; wodór jądrowy; kierunki synergii wodoru i offshore i wiele innych. 
   

 

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenie – wieczorną sesję networkingową. Uczestnicy tej sesji będą mieli niezwykłą szansę na znalezienie potencjalnych partnerów do współpracy, nawiązanie kontaktów z dostawcami i odbiorcami technologii wodorowych oraz zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą wesprzeć dalszy rozwój ich firm. 
  

 

Udział w konferencji oraz zwiedzanie wystawy są za darmo. Rejestracja zostanie uruchomiona już wkrótce.
Bilet PREMIUM uprawnia do udziału w wieczornej sesji networkingowej. 

Zapraszamy do udziału w Polskiej Konferencji Energetyki Wodorowej i Technologii (PCHET)!

08.07.2024
Rockfin uruchomił swój pierwszy generator wodoru!

W czerwcu 2024 roku, po ponad 1,5 rocznych przygotowaniach, zespół R&D firmy Rockfin S.A. uruchomił generator wodoru na terenie firmy w Małkowie.

 

Prototyp o mocy 10 kW pozwala na przetestowanie wszystkich funkcjonalności i osiąganych parametrów. Dzięki precyzyjnemu systemowi sterowania ciśnieniami w stosie elektrolizera, udało się uzyskać wodór o czystości 99,9% bez dodatkowych urządzeń usuwających tlen resztkowy.

 

Generator oparty jest na technologii alkalicznej elektrolizy wody, pracujący pod ciśnieniem 30 atm, i jest pierwszym takim generatorem w całości zaprojektowanym, zbudowanym i uruchomionym w Polsce!

 

Rockfin S.A. dąży do zrównoważonego rozwoju! Generator może być zasilany energią odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, co umożliwia lokalną produkcję zielonego wodoru – bezemisyjnego paliwa, przyjaznego dla środowiska.

 

Firma kontynuuje prace badawczo-rozwojowe, aby zwiększyć efektywność procesu, obniżyć koszty eksploatacyjne i finalnie koszt wytwarzania zielonego wodoru.

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Aleja Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl