W kwietniu 2020 roku rozpoczął się projekt badawczy HYDROGIN dwukierunkowej instalacji do produkcji wodoru. Projekt jest realizowany przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN. Podwykonawcą został Instytut Energetyki.
Celem projektu jest opracowanie i konstrukcja układu wytwarzającego wodór z użyciem pary technicznej power-to-gas (P2G) opartego na stosie stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych (SOC) pracujących w trybie elektrolizera (SOE), przewidzianego również do pracy w trybie odwracalnym. Takie urządzenie służy do magazynowania energii, tj. wytwarzania wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej z sieci.
Budowany układ umożliwi poprawę elastyczności pracy konwencjonalnego bloku biomasowego lub węglowego. Elektrolizery stałotlenkowe oferują szereg przewag w stosunku do niskotemperaturowych elektrolizerów alkalicznych i PEM.
Prototypowa instalacja ma powstać do roku 2024. Będzie wytwarzać wodór oraz energię elektryczną, zwiększając elastyczność pracy elektrowni oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Grupie Energa. Jeśli projekt spełni wszystkie założenia, które przyjęli naukowcy, instalacje tego typu pojawią się w kolejnych obiektach.
Firma EKO-KONSULT włączyła się w prace nad projektem poprzez wykonanie analiz z zakresu bezpieczeństwa procesowego, wybuchowego oraz pożarowego. W latach 2021-22 eksperci EKO-KONSULT wykonali:
Kwestie bezpieczeństwa w projekcie HYDROGIN są bardzo złożone. Jednak wszystkie te prace zostały wykonane w uzgodnionym terminie i z bardzo dobrym efektem.
Aktualnie projekt znajduje się w fazie testów.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej - KLIKNIJ.