European Hydrogen Week - Komisja potwierdza zaangażowanie na rzecz H2

20 listopada, podczas pierwszego dnia European Hydrogen Week który odbywa się w Brukseli, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła drugą aukcję Europejskiego Banku Wodoru, a także podpisanie historycznej umowy z brazylijskim stanem Piaui. Ogłoszenie to nastąpiło zaledwie dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem pilotażowej aukcji Banku Wodoru o wartości 800 mln euro.

 

Wiosną 2024 r. odbędzie się kolejna runda aukcji z budżetem w wysokości 2,2 mld euro, wypełniając tym samym pozostałą część zadeklarowanego budżetu w wysokości 3 mld euro.

 

"To obietnica, którą złożyliśmy rok temu, a teraz staje się rzeczywistością" - powiedziała przewodnicząca von der Leyen, odnosząc się do swojego orędzia o stanie Unii z 2022 r., w którym po raz pierwszy zapowiedziano powstanie Banku Wodoru - i po raz pierwszy pojawiła się kwota 3 mld euro.

 

Bank, zapewniając wsparcie dla niektórych z pierwszych dużych europejskich projektów wodorowych, będzie służył przyciągnięciu kapitału prywatnego i zapewnieniu stworzenia odpowiedniego komercyjnego rynku odbioru.

 

Drugim zapowiedzianym projektem jest ogromna inwestycja w ramach unijnej strategii Global Gateway w zakład produkcji zielonego wodoru o mocy 10 GW w brazylijskim stanie Piaui. Stanowi ona część pakietu o wartości 2 mld euro, mającego na celu budowę brazylijskiego łańcucha wartości wodoru. W ramach projektu czysty wodór i amoniak będą transportowane do Chorwacji, skąd będą dystrybuowane do odbiorców w południowo-wschodniej Europie.

 

"Wszystko to pokazuje bardziej niż kiedykolwiek, że UE jest nie tylko pionierem w obszarze zielonego wodoru, ale także partnerem w budowaniu światowego rynku wodoru" - powiedziała przewodnicząca von der Leyen.

 

"Cieszymy się, że przewodnicząca Komisji dotrzymała obietnicy złożonej rok temu, co pomoże w rozwoju branży wodorowej i zapewni Europie dostęp do kluczowego narzędzia dekarbonizacji" - dodał Jorgo Chatzimarkakis, dyrektor generalny Hydrogen Europe.

 

"Ogłoszenie kolejnej aukcji banku wodoru jest doskonałą wiadomością, ponieważ zapewnia poziom transparentności, którego sektor potrzebuje, aby zaplanować rozwój infrastruktury wodorowej. Możemy teraz rozpocząć współpracę z Komisją w zakresie warunków kwalifikowalności i formy wsparcia" - powiedział Daniel Fraile, dyrektor ds. polityki w Hydrogen Europe.

 

W dalszej części swojego przemówienia przewodnicząca von der Leyen zobowiązała się również do oceny krajowych strategii wodorowych i ich wdrażania, aby zapewnić, że mogą one wspólnie osiągnąć cele UE. Jest to również niezwykle pozytywna wiadomość, która pomoże zapewnić jednolity i spójny wzrost mocy wodorowych. UE szacuje, że do osiągnięcia celu 10 milionów ton wodoru odnawialnego potrzebne będą inwestycje w wysokości 471 miliardów euro.

 

 

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl