Pierwsza badawcza stacja tankowania wodorem w Polsce

Kooperacja Toyoty Motors Poland i Lotosu postawiła wysoką poprzeczkę dla innych członków Klastra Wodorowego. Toyota rozpoczęła współpracę z polskim liderem gazowym – PGNiG. W zakresie współpracy PGNiG przystąpi do uruchomienia i eksploatacji badawczej stacji tankowania wodorem. Jak podaje spółka, stacja ma powstać już pod koniec I kwartału 2021 roku przy centrali firmy w Warszawie, blisko stacji tankowania CNG.

 

Jak już wspominaliśmy wcześniej, Toyota jest twórcą samochodu napędzanego wodowrem - Toyota Mirai, który wymaga wprowadzenia oraz popularyzacji paliwa wodorowego za szeroką skalę. Sprzedane 10 tys. egzemplarzy tego samochodu jest niejednoznacznym sygnałem dla Japończyków, że nadszedł czas na wejście na polski chłonny rynek.

 

Wdrażając projekt badawczy stacji, PGNiG będzie mogło przetestować tankowanie samochodów wodorem i wdrożenie innowacji wiążących się z tą technologią w polskich warunkach. Będzie to pierwsza w Polsce, następne będa stacje wodorowe Lotosu. 

 

Dzięki testom będzie można uzyskać informacje do dalszego rozwoju technologii. W konsekwencji pozwoli to w przyszłości uniknąć negatywnie oddziaływających efektów na działania infrastruktury. 

 

Źródło:

http://pgnig.pl/aktualnosci/-/news-list/id/pgnig-pracuje-nad-paliwem-xxi-wieku/newsGroupId/10184?changeYear=2019&currentPage=1

Koordynator Klastra Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

+48 882 430 983 

kontakt@klasterwodorowy.pl